01 sie 201704 wrz 2017
Wystawa prac Napoleona Ordy z kolekcji ks. Tomasza Zubryckiego przedstawia wybrane litografie z Albumu widoków historycznych Polski „Przedstawiający miejsca historyczne od początku chrześcijaństwa w Polsce (r. 965), ruiny zamków obronnych z czasów wojen tureckich, tatarskich, krzyżackich, kozackich i szwedzkich. Piękne rezydencye, świadczące o przeszłości i cywilizacyi w tym kraju, oraz miejsca urodzenia ludzi wsławionych orężem, piórem lub nauką.”
Prezentowane na wystawie litografie przedstawiają:
JĘDRZEJÓW NAD BRZEZNICĄ
WISLICA NAD RZEKĄ NIDĄ
MIECHÓW
OJCÓW W DOLINIE PRĄDNIKI
WYSOCICE
GRODZISKO W DOLINIE PRĄDNIKA
CZARNCE
OGRODZIENIEC
PIESKOWA SKAŁA
KSIĄŻ WIELKI NAD RZEKĄ NIDZICĄ
Napoleon Mateusz Tadeusz Orda (ur. w 1807 w Worocewiczach, zm. 26 kwietnia 1883 w Warszawie) – polski rysownik, malarz, pianista i kompozytor.
Napoleon Orda był autorem ponad tysiąca akwarel i rysunków przedstawiających zabytkowe miejsca na ziemiach polskich, które są często jedynym źródłem dokumentującym wygląd setek zamków i innych budowli. W 1872 roku zaczął realizować dzieło swego życia. Podczas corocznych, odbywanych w lecie podróży, systematycznie utrwalał zabytkowe miejsca, sygnował i opisywał swoje prace na rysunkach. Za jego życia ukazało się osiem serii rysunków i akwarel w ramach albumu zatytułowanego Album widoków historycznych Polski poświęcony Rodakom. Zawierały one 260 litografowanych rysunków i akwarel. Rysunki na kamień litograficzny przeniósł Alojzy Misierowicz (Misyrowicz), zaś odbitki wykonane zostały w pracowni litograficznej Maksymiliana Fajansa. Artysta, zafascynowany był dostojnością i monumentalizmem architektury, znaczeniem miejsc historycznych, niepowtarzalną atmosferą i pięknem dawnych pejzaży. Z fotograficzną wręcz dokładnością tworzył dokumentację ziem polskich. W pracy przyświecała mu idea ochrony dla potomnych widoków dziedzictwa kulturowego Polaków. Jego ryciny przedstawiają zamki, pałace magnackie, kościoły, wiejskie rezydencje i dwory, miejskie kamienice, ruiny twierdz i miejsca bitew. Całość tworzy wspaniałą kronikę dziejów Rzeczypospolitej.