Wydarzenia

Wystawa medalierska upamiętniająca wybuch II wojny światowej - Polski wrzesień 1939

Wydarzenie zakończone

  • Autor: Waldemar Malewicz
  • Rozpoczęcie: 2017.08.30
  • Zakończenie: 2017.09.21
  • Wstęp: wstęp wolny

POLSKI WRZESIEŃ 1939 r. - wystawa medali z kolekcji Waldemara Malewicza

30 sie 201721 wrz 2017

POLSKI WRZESIEŃ 1939 r. - wystawa medali pod tym hasłem prezentuje niewielką część kolekcji Waldemara Malewicza - miłośnika historii oręża polskiego i przewodnika PTTK.
Medale pamiątkowe i okolicznościowe, bite od starożytności do czasów współczesnych to małe formy plastyczne zawierające bogatą treść. Na niewielkiej przestrzeni Autor musi przedstawić postacie, wydarzenia lub obiekty w taki sposób, by widz bez problemu odbierał przekazywane treści.


Kolejna - 78 rocznica wybuchu II wojny światowej jest okazją do przypomnienia, że ta wojna zaczęła się w Polsce. Wojna Obronna 1939 r. - tak powszechnie nazywane są zmagania naszych żołnierzy z agresorem niemieckim i sowieckim w tamtym pamiętnym Wrześniu. Prezentowane medale ukazują niektóre epizody tej wojny-obronę Westerplatte, Warszawy, bitwy nad Bzurą i pod Kockiem a także dowódców Wojska Polskiego.
W osobnej gablocie pokazano odznaczenia, jakimi honorowani byli żołnierze oraz dwa autentyczne orzełki wojskowe, wykopane na pobojowisku w okolicach Warszawy.
Autor wystawy pragnie w ten właśnie sposób przypomnieć o wydarzeniach, które były i są ważnymi momentami naszej narodowej Historii.