Wydarzenia

Podlaskie Misterium - Sanktuaria Maryjne na Podlasiu

Wydarzenie zakończone

  • Autor: Archidiecezja Białostocka
  • Rozpoczęcie: 2017.11.15
  • Zakończenie: 2017.12.12
  • Wstęp: wstęp wolny

Wystawa prezentuje pięć spośród największych ośrodków kultu maryjnego na Podlasiu leżących na terenie Archidiecezji Białostockiej

15 lis 201712 gru 2017

Sanktuaria to miejsca zatwierdzone przez władze kościelne, charakteryzujące się szczególnym kultem związanym z wydarzeniem nadprzyrodzonym, obecnością relikwii świętych i błogosławionych lub cudownym wizerunkiem. Należą one do duchowego i kulturowego dziedzictwa narodu, są także szczególnymi ośrodkami ruchu pielgrzymkowego.


W Archidiecezji Białostockiej najliczniejszą grupę sanktuariów stanowią sanktuaria maryjne – niezwykłe miejsca kultu religijnego i pobożności, o ciekawej, a często wręcz unikatowej architekturze. Sanktuaria te ukazują piękno i tradycje Podlasia, są jednym z najcenniejszych elementów jego spuścizny kulturowej, historycznej i religijnej, ale przede wszystkim stanowią niezwykle ważny i piękny żywy pomnik wiary i historii ludzi tu żyjących.


Wystawa „Podlaskie Misterium - Sanktuaria Maryjne na Podlasiu” prezentuje pięć spośród największych ośrodków kultu maryjnego na Podlasiu leżących na terenie Archidiecezji Białostockiej. Są to:
- Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia w Archikatedrze Białostockiej
- Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Krypnie
- Sanktuarium Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w Różanymstoku
- Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Świętej Wodzie
- Sanktuarium Królowej Rodzin w Juchnowcu.