Wydarzenia

Osoby uwiecznione i obdarowane

Wydarzenie zakończone

  • Autor: dr Wacław Bodnar
  • Rozpoczęcie: 2017.11.27
  • Zakończenie: 2017.12.12
  • Wstęp: wstęp wolny

Wystawa prezentuje zdjęcia obrazów autorstwa dr Wacława S. P. (K) Bodnara

27 lis 201712 gru 2017

Wystawa przedstawia zdjęcia portretów namalowanych techniką olejną na płótnie przez dr. Wacława Bodnara, które zostały wybrane spośród przeszło 120 namalowanych przez autora prac.

Osoby przedstawiane na obrazach są to osoby znane autorowi osobiście i nie tylko dla niego zasłużone. Wśród malowanych przez dr. Bodnara osób uwiecznieni zostali członkowie rodziny, znajomi, wybrani mieszkańcy miasta Białegostoku. Wiele spośród namalowanych osób zostało obdarowanych przez autora swoimi portretami. Portrety te przedstawiają między innymi: rodziców, siostry, siostrzeńców, ale również nierzadko osoby powszechnie znane, jak prezydent Białegostoku Lech Rutkowski, dwie osoby z tytułami hrabiowskimi z Białegostoku, Dyrektor Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie, czy też osoby z Paryża, w tym białostoczankę z urodzenia, wiolonczelistkę mieszkającą w Paryżu i koncertującą z zespołami na całymi świecie. Wiele spośród uwiecznionych postaci to osoby zza naszej wschodniej granicy – dwóch księży biskupów – Jego Eminencja Biskup Jan Purwiński z Diecezji Kijowsko-Żytomierskiej i Jego Eminencja Biskup Leon Dubrawski z Diecezji Kamieniecko-Podolskiej. Wśród sportretowanych osób jest również księżna węgierska Ludmiła Bodnar ze Stanisławowa z przyjaciółką, śp. szlachcić z Podola i jego małżonka - Olszańscy.

Doktor Wacław Sławomir Piotr (K) Bodnar – z zawodu lekarz, od 20 lat emerytowany, interesuje się sztuką antyczną, z zamiłowania rzeźbiarz, przygodę z rzeźbiarstwem, która trwa do dziś rozpoczął w wieku 40 lat, brał udział w wielu wystawach w Polsce i za granicą (np. w Chersoniu, w Odessie, Paryżu, czy Budapeszcie). We własnej kolekcji posiada około 2000 rzeźb. Również maluje, przede wszystkim portrety.