Wydarzenia

5 Lat Budżetu Obywatelskiego w Białymstoku

Wydarzenie zakończone

  • Autor: Fundacja SPE SALVI
  • Rozpoczęcie: 2017.12.13
  • Zakończenie: 2017.12.30
  • Wstęp: wstęp wolny

Wystawa prezentuje białostockie doświadczenia związane z procesem budżetu obywatelskiego

13 gru 201730 gru 2017

5 lat temu Białostoczanie po raz pierwszy mieli możliwość uczestniczyć w procesie, w którym w sposób bezpośredni decydują o wydatkowaniu części środków w ramach wydatków budżetowych Miasta - w procesie Budżetu Obywatelskiego Miasta Białegostoku. W procesie tym to mieszkańcy Białegostoku wspólnie decydują o wydatkowaniu części budżetu Miasta, najpierw zgłaszając swoje projekty a następnie, po ich weryfikacji, oddając na nie swoje głosy. Zwycięskie zadania realizuje Miasto Białystok.

Począwszy od pierwszej edycji Budżetu Obywatelskiego w Białymstoku aż do dziś proces ten cieszy się dużym zainteresowaniem Białostoczan, którzy licznie biorą w nim czynny udział, w sposób bezpośredni wpływając na kształtowanie przyszłości i kierunków rozwoju swojego Miasta.


Wystawa „5 Lat Budżetu Obywatelskiego w Białymstoku” prezentuje białostockie doświadczenia związane z procesem budżetu obywatelskiego począwszy od historii tego procesu, poprzez specyfikę jego stosowania w Białymstoku, dane statystyczne, aż po podsumowania i wnioski z dotychczasowych doświadczeń. Wystawa prezentuje również przebieg poszczególnych edycji Budżetu Obywatelskiego w Białymstoku. Przedstawione informacje wzbogacone zostały licznymi grafikami i zdjęciami zarówno z przebiegu procesu współdecydowania w Białymstoku jak również wielu zrealizowanych i oddanych do użytku mieszkańców projektów.