Wydarzenia

Niezłomna, wyklęta, przywrócona pamięci. Danuta Siedzikówna "Inka" 1928 - 1946

Wydarzenie zakończone

  • Autor: IPN
  • Rozpoczęcie: 2018.01.17
  • Zakończenie: 2018.01.30
  • Wstęp: wstęp wolny

Wystawa przedstawia życie i działalność Danuty Siedzikówny - Inki

17 sty 201830 sty 2018

Danusia Siedzikówma jako 15-letnia dziewczyna złożyła przysięgę w AK. Odbyła szkolenie sanitarne. Po przejściu frontu podjęła pracę kancelistki w nadleśnictwie Hajnówka. Aresztowana za współpracę z antykomunistycznym podziemiem, uwolniona z konwoju UB przez patrol wileński AK. Została sanitariuszką w oddziałach antykomunistycznej partyzantki. Przybrała pseudonim „Inka”. Od wiosny 1946 roku służyła w szwadronie 5. Wileńskiej Brygady AK mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”
jako łączniczka i sanitariuszka. W lipcu 1946 roku pojechała do Gdańska po zaopatrzenie medyczne dla oddziału. Tam aresztowana rankiem 20 lipca 1946 roku i umieszczona w pawilonie V więzienia w Gdańsku jako więzień specjalny. Po ciężkim śledztwie 3 sierpnia 1946 roku skazana na śmierć przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Gdańsku.

W przesłanym grypsie z więzienia „Inka” napisała: „Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba”.


Została rozstrzela 28 sierpnia 1946 roku o 6.15 strzałem w głowę przez dowódcę plutonu egzekucyjnego, ponieważ żołnierze z plutonu nie chcieli tego zrobić.

Według żyjących świadków, ks. Mariana Prusaka i ówczesnego zastępcy naczelnika więzienia w Gdańsku, przed śmiercią „Inka” krzyknęła: „Niech żyje Polska”.


Prezentowane rolapy zawierają informacje o życiu i działalności Inki, wzbogacone licznymi zdjęciami i innymi elementami graficznymi. Wystawa została przygotowana i udostępniona przez IPN.