07 kwi 201811 maj 2018
Są takie miejsca, do których chętnie powracamy. Powrót do nich jest wręcz obowiązkiem i zarazem szczęściem. To powinność wynikająca z faktu przynależności do szczególnej wspólnoty: rodzinnej, narodowej, religijnej czy uniwersalnych wartości. Takim miejscem jest dom rodzinny św. Jana Pawła II w Wadowicach. W tym mieście przy ul. Kościelnej 7 znajduje się kamienica, gdzie 18 maja 1920 r. ok. godz. 17.00, przyszedł na świat Karol, nazywany potem Lolkiem. Po latach jako Papież powiedział, że „tutaj, w tym mieście, w Wadowicach wszystko się zaczęło. I życie się zaczęło, i szkoła się zaczęła, studia się zaczęły i teatr się zaczął. I kapłaństwo się zaczęło”.
By przybliżać charakter rodzinnego domu Jana Pawła II Muzeum – Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach przygotowało wystawę „Urodziłem się w Wadowicach”. Ekspozycja koncentruje się wokół symbolu, jakim jest DOM. Podkreśla, jak ogromny wpływ na osobowość i charakter przyszłego Papieża miały lata jego dzieciństwa – miłość najbliższych, szczęśliwa rodzina, w której mimo wielu trosk, nigdy nie żałowano czasu na serdeczne rozmowy, wspólne czytanie książek, spacery, zabawę; w której żyło się sprawami domowników, uczyło hojności, wytrwałości i pełnego wiary stawiania czoła przeciwnościom. W domu, który był szkołą miłości, zrodziła się szczególna postawa Wojtyły wobec drugiego człowieka i poszukiwanie bliskich, rodzinnych relacji z innymi. Nawet wtedy, a może zwłaszcza wtedy, kiedy jako młody chłopiec tracił swoich najbliższych. To wówczas odkrywał, że jest wezwany do budowania duchowej rodziny, duchowego ojcostwa.
Eksponaty prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach. Są to m.in.: autentyczne fotografie z albumu rodzinnego Wojtyłów, kapelusz papieski czy serwetka haftowana przez Emilię Wojtyłową.
Wystawę można zwiedzać w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej, ul. Kościelna 1A, do 9 maja 2018 roku (poniedziałek, wtorek, środa, piątek w godz. 9.30-14.00, czwartek w godz. 12.00 - 18.00). Rezerwacja terminów zwiedzania wystawy dla grup zorganizowanych odbywa się telefonicznie, pod nr 85 665 24 90.