Wydarzenia

Józef Piłsudski w medalierstwie

Wydarzenie zakończone

  • Autor: Waldemar Malewicz
  • Rozpoczęcie: 2018.03.13
  • Zakończenie: 2018.04.04
  • Wstęp: wstęp wolny

Wystawa prezentuje zbiór kilkunastu medali z kolekcji Waldemara Malewicza prezentujących postać jednego z głównych twórców niepodległości Polski.

13 mar 201804 kwi 2018

Medale pamiątkowe i okolicznościowe to małe formy plastyczne dokumentujące ważne wydarzenia historyczne i społeczne, osoby zasługujące na szczególną pamięć, to także promocja miejscowości, regionów, organizacji i placówek kultury. Ich zaletą jest przekazanie bardzo bogatych nieraz treści w atrakcyjnym wymiarze plastycznym na niewielkiej powierzchni.

Wystawa prezentuje zbiór kilkunastu medali z kolekcji Waldemara Malewicza, miłośnika historii, przewodnika turystycznego, prezentujących postać jednego z głównych twórców niepodległości Polski. W okresie, w którym obchodzimy 100 rocznicę tego doniosłego aktu dziejowego wystawa upamiętnia postać Naczelnika Państwa, Zwierzchnika Sił Zbrojnych, a także pierwszego Honorowego Obywatela Białegostoku. Jej zadaniem jest również pogłębianie wiedzy i zainteresowania historią Ojczyzny i postacią, która tę historię tworzyła.
Niech historia zawarta w tych niewielkich dziełach plastycznych przypomina nam, że wolności nikt za darmo nie daje, że trzeba o nią walczyć i dbać.