Wydarzenia

Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie

Wydarzenie zakończone

  • Autor: Waldemar Malewicz
  • Rozpoczęcie: 2018.05.08
  • Zakończenie: 2018.05.22
  • Wstęp: wstęp wolny

Wystawa medali pamiątkowych i okolicznościowych prezentująca Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie

08 maj 201822 maj 2018

Kolejna wystawa medali pamiątkowych i okolicznościowych z kolekcji Waldemara Malewicza, miłośnika historii, przewodnika turystycznego, prezentuje Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie.
Poszczególne gabloty ukazują sylwetki dowódców oraz bitwy, które są znaczącymi wydarzeniami w historii polskiego oręża.
Maj to miesiąc wielkiej bitwy II Korpusu Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie (PSZ/Z) o Monte Cassino. To właśnie żołnierze polscy po bezskutecznych atakach Francuzów, Nowozelandczyków, Brytyjczyków zatknęli naszą narodową flagę na gruzach klasztoru bronionego przez doborowe jednostki niemieckie. Tym samym otwarto drogę armii alianckiej do Rzymu. Zwycięstwo pod Monte Cassino rozsławione pieśnią „Czerwone maki”, którą zna niemal każdy Polak to jedno z najbardziej spektakularnych dokonań polskich żołnierzy.
Wystawa przypomina także żołnierzy walczących pod Narwikiem, Tobrukiem, oraz polskich spadochroniarzy i pancerniaków.
W roku 100-lecia niepodległości wystawa przybliża młodym pokoleniom dokonania militarne Polaków na zachodnich frontach II wojny światowej. Stanowi swoisty hołd pamięci ich waleczności i oddania Ojczyźnie.
Niech historia zawarta w tych niewielkich dziełach plastycznych przypomina nam, że wolności nikt za darmo nie daje, że trzeba o nią walczyć i dbać.