21 sie 201807 wrz 2018
Na czarno białych fotografiach niewielkiego formatu można odnaleźć najsłynniejsze zabytki Mediolanu - Katedrę Narodzin św. Marii w Mediolanie na placu Piazza Duomo, XIX-wieczną galerię Vittorio Emanuele II, teatr La Scala, Piazza Mercanti, Zamek Sforzów i wiele innych miejsc, które w mieście warto zobaczyć.
Mediolan (wł. Milano) to miasto w północnych Włoszech, stolica włoskiej Lombardii. Położone na północno-zachodnim skraju Niziny Padańskiej pomiędzy rzekami Ticino, Adda, Po i Alpami. Drugie co do wielkości miasto Włoch, po Rzymie, z 1,3 mln mieszkańców.
Mediolan to miasto, w którym żył i działał jeden z największych świętych Kościoła katolickiego św. Ambroży. W roku 374 został biskupem. Był prawnikiem, cieszył się wielkim autorytetem nie tylko u wiernych swojej diecezji, ale nawet u cesarzy - był doradcą cesarza Gracjana i Teodozjusza I Wielkiego. Przyczynił się do zakończenia kontrowersji ariańskiej na Zachodzie. Słynął z dobroczynności – gdy został wybrany biskupem oddał Kościołowi i ubogim cały swój majątek. Ambroży jest pierwszym zachodnim ojcem Kościoła, który urodził się i wychował w rodzinie chrześcijańskiej.
Dziś Mediolan jest bardzo ważnym ośrodkiem międzynarodowej turystyki. Każdego roku odwiedzany jest przez ponad 7 milionów turystów z całego świata. Wraz z Rzymem i Wenecją jest jednym z trzech najważniejszych pod względem turystycznym włoskich miast. Mediolan uważany jest także za miasto piłki nożnej, światową stolicę mody oraz finansowo-gospodarcze centrum Włoch. Swoją siedzibę ma tutaj włoska giełda i największe włoskie korporacje, w tym liczne banki, instytucje ubezpieczeniowe, firmy telekomunikacyjne, a także największy prywatny włoski koncern telewizyjny Mediaset. Znajduje się tu siedem uniwersytetów (Statale, Bicocca, Iulm, Bocconi, Cattolica, Politecnico; założone m.in. w latach 1863, 1920 i 1924) i inne uczelnie, Akademia Literatury, instytuty naukowe.