Wydarzenia

Matka Boża Miłosierdzia

Wydarzenie zakończone

  • Autor: CWK
  • Rozpoczęcie: 2018.08.31
  • Zakończenie: 2018.09.19
  • Wstęp: wstęp wolny

Wystawa przedstawia prace przygotowane przez uczniów w ramach konkursu szkolnego "Matka Boża Miłosierdzia"

31 sie 201819 wrz 2018

Wystawa przedstawia prace przygotowane przez uczniów w ramach konkursu szkolnego "Matka Boża Miłosierdzia" zorganizowanego przez Szkołę Podstawową nr 5 im. Władysława Broniewskiego przy współpracy z parafią Matki Bożej Fatimskiej.

Kult Ostrobramskiej Matki Miłosierdzia na białostockiej ziemi rozpoczął się prawdopodobnie w początkach XIX w. Nabożeństwo do Madonny z Ostrej Bramy nabrało szerszego zasięgu po rozbiorach, a najbardziej spopularyzował je Adam Mickiewicz. Rok 1834, będący datą pierwszego wydania Pana Tadeusza ze słynną inwokacją, przez znawców uważany jest za przełomowy w rozwoju kultu „Tej, co w Ostrej świeci Bramie”, który w ciągu XIX w. objął cały kraj i emigrację.

Wizerunek Matki Bożej Miłosierdzia otoczony wielką czcią i żywym kultem znajduje się w kaplicy Matki Boskiej Ostrobramskiej w Bazylice archikatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Białymstoku – główna świątynia Miasta Białegostoku i całej Archidiecezji Białostockiej, siedziba Arcybiskupa Metropolity Białostockiego.

O wielkim nabożeństwie do Matki Bożej Miłosierdzia w Archikatedrze świadczą przede wszystkim rozmodleni ludzie, a także liczne wota. Głównym nabożeństwem maryjnym w białostockiej bazylice katedralnej jest coroczna nowenna ku czci Ostrobramskiej Matki Miłosierdzia, związana z uroczystością patronalną Matki Bożej Miłosierdzia obchodzoną 16 listopada.