Wydarzenia

Od Rycerza do Żołnierza Wystawa upamiętniająca wybuch II wojny światowej

Wydarzenie zakończone

  • Autor: CWK
  • Rozpoczęcie: 2018.09.10
  • Zakończenie: 2018.09.21
  • Wstęp: wstęp wolny

Kolejna wystawa medali pamiątkowych i okolicznościowych prezentuje „milowe kroki” w historii oręża polskiego.

10 wrz 201821 wrz 2018

Medale pamiątkowe i okolicznościowe to małe formy plastyczne dokumentujące ważne wydarzenia historyczne i społeczne, osoby zasługujące na szczególną pamięć, to także promocja miejscowości, regionów, organizacji i placówek kultury. Ich zaletą jest przekazanie bardzo bogatych nieraz treści w atrakcyjnym wymiarze plastycznym na niewielkiej powierzchni.

Kolejna wystawa medali pamiątkowych i okolicznościowych z kolekcji Waldemara Malewicza, miłośnika historii, przewodnika turystycznego, prezentuje „milowe kroki” w historii oręża polskiego od średniowiecza do utworzenia Księstwa Warszawskiego, czyli od zwycięstwa pod Cedynią w 972 roku do bitwy pod Raszynem w roku 1809. Przedstawione sylwetki dowódców – książąt i królów, hetmanów, generałów oraz ich zwycięstwa (choć też czasem klęski) pokazują wysiłek zbrojny Polaków na przestrzeni niemal 1000 lat.

Wystawa stanowi kontynuację wcześniej prezentowanych zbiorów dotyczących powstań narodowych, walk o niepodległość w latach 1918 – 1920 oraz podczas II wojny światowej. Stanowi jednocześnie ilustrację przemian ubioru i uzbrojenia od rycerza do żołnierza, co odzwierciedla tytuł wystawy.

W roku 100-lecia niepodległości kolejna już wystawa przybliża młodym pokoleniom dokonania militarne Polaków od początku państwowości Polski. Stanowi swoisty hołd pamięci ich waleczności i oddania Ojczyźnie.

Niech historia zawarta w tych niewielkich dziełach plastycznych przypomina nam, że wolności nikt za darmo nie daje, że trzeba o nią walczyć i dbać.