Wydarzenia

Sprawiedliwi. Kapłani Archidiecezji wileńskiej ratujący Żydów w okresie okupacji niemieckiej (1941-1944)

Wydarzenie zakończone

  • Rodzaj: wystawa
  • Autor: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Bia
  • Rozpoczęcie: 2019.03.21
  • Zakończenie: 2019.04.09
  • Wstęp: wstęp wolny

Wystawa przedstawia kapłanów archidiecezji wileńskiej, którzy w latach 1941-1944 angażowali się w niesienie pomocy ludności Żydowskiej.

21 mar 201909 kwi 2019

Wystawa przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Białymstoku na 20 roll-upach przedstawia kapłanów archidiecezji wileńskiej, którzy w okresie okupacji niemieckiej w latach 1941-1944 angażowali się w niesienie pomocy ludności Żydowskiej.
Duchowni prowadzący duszpasterstwo na terenie archidiecezji wileńskiej działali na obszarze zróżnicowanym pod względem etnicznym i religijnym. Złożona sytuacja narodowościowo-wyznaniowa sprawiała, że praca kapłanów była szczególnie trudna. Poziom trudności i konfliktów wzrósł wraz z wybuchem II wojny światowej. Liczni kapłani wykazali się bohaterską postawą i niezwykłą odwagą w ratowaniu życia eksterminowanym. Jednak większość duchownych ratujących żydowskich współobywateli w najtrudniejszych warunkach broniących godności, człowieczeństwa i praw ludzkich pozostaje anonimowa. Nazwiska ponad siedemdziesięciu bohaterskich kapłanów są znane i przypomina je wystawa.
Abp. Romuald Jałbrzykowski, Ks. Adam Abramowicz, Ks. Mieczysław Akrejć, Ks. Kazimierz Doroszkiewicz, Ks. Hipolit Chruściel, Błogosławiony Ks. Michał Sopoćko i wielu innych. Opisywane historie zarówno osób uratowanych, jak i przykłady działań podejmowanych przez różnych kapłanów, ukazują ogrom tragedii ludzkiej w tamtym okresie i skłaniają do refleksji.