Aktualności

Poświęcenie i otwarcie Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnego

| dodał:

foto: archibial.pl

17 marca 2015 r. o godz. 13.00 Abp Edward Ozorowski Metropolita Białostocki poświęcił i oficjalnie otworzył Centrum Wystawienniczo-Konferencyjne Archidiecezji Białostockiej.

„Wszyscy czekaliśmy na to Centrum, gdyż wprowadza ono nową jakość w życie Archidiecezji, Miasta i regionu. Jest ono odpowiedzią na nowe potrzeby i wyzwania, zarówno w dziedzinie kultury jak też ukazywania i popularyzacji wartości duchowych naszej ziemi" – mówił Abp Edward Ozorowski podczas uroczystego otwarcia nowej instytucji Archidiecezji Białostockiej.

„Miejsce, w którym to centrum powstało jest ośrodkiem wszystkich pielgrzymek i wycieczek przybywających do naszego miasta. Wierzę, że ta nowa instytucja będzie służyć zarówno duchowieństwu, młodzieży, która w przyszłym roku ma przybyć z różnych stron świata do naszej Archidiecezji, jak i wszystkim innym oraz turystom i pielgrzymom" – podkreślał metropolita białostocki.

W uroczystości uczestniczyli Abp Senior Stanisław Szymecki, Bp Henryk Ciereszko, pracownicy Kurii Metropolitalnej Białostockiej, profesorowie Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego, białostoccy proboszczowie, siostry zakonne oraz zaproszeni goście.

Obecny był Marszałek Województwa Podlaskiego Mieczysław Baszko, Jarosław Dworzński - Marszałek poprzedniej kadencji, Prezydent Miasta Białegostoku Tadeusz Truskolaski oraz wiceprezydenci: Renata Przygodzka, Adam Poliński, Rafał Rudnicki oraz Robert Jóźwiak. Wojewodę Podlaskiego Andrzeja Meyera reprezentowała Agata Boguska.

„Misja nowo otwartego Centrum wpisuje się w ochronę dziedzictwa kultury, tradycji i religijności mieszkańców Podlasia. Chcemy, by Białystok zaistniał na ogólnopolskim i międzynarodowym szlaku Miłosierdzia Bożego, by był, obok Łagiewnik, Płocka czy Kalisza, miejscem znaczącym dla ludzi wierzących" – powiedział Marszałek Baszko. „W takim jat to miejscu widać, że pozyskane z dotacji unijnych środki są właściwie wykorzystane" – dodał.

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski zauważył, że Białystok rozwija się i pięknieje. „Z jednej strony potrafimy korzystać ze środków europejskich, z drugiej współpracować ze sobą, bo bez dobrej woli Kurii Białostockiej, Urzędu Marszałkowskiego i Urzędu Miejskiego, który jest partnerem w tym projekcie, tego pięknego budynku by nie było" – mówił.

Zaznaczył, że turystyka, w tym także turystyka pielgrzymkowa rozwija się również jako gałąź gospodarki. „Białystok jest miastem młodym, stosunkowo małym, zabytki jakie posiada są w większości zabytkami architektury sakralnej. Wierzymy, że tworzone z czasem w ramach projektu nowe szlaki, oprócz istniejącego już Szlaku ks. Sopoćki, przyciągną wielu do „Miasta Miłosierdzia" – podkreślił.