Aktualności

Wernisaż wystawy „Wymaluj obraz z podpisem Jezu ufam Tobie” - najbardziej znane wizerunki Jezusa Miłosiernego

| dodał:

17 marca 2015 roku odbył się wernisaż wystawy "Wymaluj obraz z podpisem Jezu ufam Tobie" - najbardziej znane wizerunki Jezusa Miłosiernego.

Bezpośrednio po otwarciu i poświęceniu przez Arcybiskupa Edwarda Ozorowskiego Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnego Archidiecezji Białostockiej odbył się wernisaż wystawy pt. „Wymaluj obraz z podpisem – Jezu ufam Tobie”, która przedstawia i omawia najbardziej znane wizerunki Jezusa Miłosiernego. Prezentuje ona historię obrazów, które dzięki zaangażowaniu ks. Michała Sopoćki w dzieło głoszenia Bożego Miłosierdzia, dziś są znane na całym świecie. Mieszkańcy Białegostoku mogli podziwiać najbardziej znane wizerunki Jezusa Miłosiernego: obraz z Wilna, Krakowa oraz obrazy namalowane z polecenia ks. Michała Sopoćki znajdujące się obecnie w Kaliszu, w białostockiej Archikatedrze, Domu Arcybiskupów Białostockich oraz w Kolegiacie Sokólskiej. Ich historia i cześć, którą są otaczane, stanowi żywy element kultu Miłosierdzia Bożego w Polsce i na świecie. Historię powstania, autorów i losy poszczególnych obrazów przestawiają tablice informacyjne, które stanowią uzupełnienie i wzbogacenie wystawy. Podczas wernisażu zaprezentowana została również prezentacja multimedialna przedstawiająca wizerunki Jezusa Miłosiernego na świecie.

Dopełnieniem wystawy najbardziej znanych wizerunków Jezusa Miłosiernego jest prezentacja eksponatów związanych z bł. ks. Michem Sopoćko, zwanym Apostołem Bożego Miłosierdzia. Wystawa ta stanowi tylko część zbioru zebranego obecnie i prezentowanego w Archiwum i Muzeum Archidiecezji Białostockiej. Całość tej wystawy można tam oglądać do końca kwietnia br.