Aktualności

Konferencja „Wychowanie dzieci i młodzieży do życia bez narzekania”

| dodał:

4 maja 2015 r. o godz. 17.00 w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej odbyła się konferencja zatytułowana "Wychowanie dzieci i młodzieży do życia bez narzekania".

4 maja 2015 r. o godz. 17.00 w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej odbyła się konferencja zatytułowana "Wychowanie dzieci i młodzieży do życia bez narzekania".
Spotkanie przeznaczone dla nauczycieli dzieci przedszkolnych, uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych, a także rodziców i animatorów kultury poprowadzi ks. Wojciech Żmudziński SJ - dyrektor Centrum Arrupe. Mówił jak ważne w procesie wychowania jest pogodne podejście do życia. podkreślał, że nie jesteśmy wyznawcami religii nakazów i zakazów, ale doświadczamy wielkiej miłości Boga, w której duchu sami możemy obdarzać i uczyć młodych ciepła, miłości, pogody, wyrozumiałości.

Tłumaczył, jak ważne w życiu jest dostrzeganie piękna wokół nas i wdzięczność, która jest królową cnót. "Dopiero jak ona jest na ustach oblicze staje się naprawdę piękne" - przekonywał ks. Wojciech Żmudziński. Mówił, że warto trudne sytuacje traktować jako okazje w procesie wychowawczym. Jako szanse aby pokazać, uświadomić młodym coś ważnego, czego wcześniej nie potrafili dostrzec albo zrozumieć. Aby było to możliwe trzeba dostrzegać pozytywne aspekty zdarzeń, widzieć dobro w każdej, nawet trudnej sytuacji.

Ks. Wojciech Żmudziński opowiadał o filarach niewdzięczności, którymi są dyskomfort zobowiązań, roszczeniowość, zła pamięć, brak wiary w ludzką bezinteresowność. Przedstawiał metody wychowawcze, które można wykorzystać, aby nauczyć dziecko wdzięczności. I podkreślał, że czegokolwiek się uczy dziecko można równocześnie uczyć podziwu, zachwytu, pogody ducha, można uczyć wdzięczności.

Ks. Wojciech zaprosił obecnych na konferencji nauczycieli do współpracy w przygotowaniu dla dzieci i przez dzieci przedstawienia na podstawie książki "Kuma Biada". Chętnym Ksiądz zaproponował pomoc w postaci bezpłatnego udostępnienia kukiełek, ścieżki dźwiękowej, scenariusza oraz wsparcie radą.