Aktualności

XVI Piesza Pielgrzymka Kobiet do Świętej Wody

| dodał:

24 maja br. z białostockiej archikatedry wyruszyła XVI Pielgrzymka Kobiet do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Świętej Wodzie. Uczestniczyło w niej ponad 400 pątniczek z Białegostoku i okolic.

W związku ze zbliżającym się Dniem Matki w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej pątniczki mogły odebrać książkę, którą Arcybiskup Metropolita Edward Ozorowski przekazał pielgrzymującym paniom. „Skarb na wysokiej górze” to rozmowa-rzeka wydana z okazji 50-lecia jego święceń kapłańskich. Pielgrzymujące panie mogły również obejrzeć wystawę pt. „Matka Boska – Kobieta i Matka”. Autorami prac są osoby niepełnosprawne z Domu Gościnnego w Dzięciołówce.

Przewodnikiem pielgrzymki był kustosz sanktuarium w Świętej Wodzie, ks. Alfred Butwiłowski. Na czele pątniczki niosły obraz Matki Bożej Bolesnej, a w drodze rozważały czwartą stację z nabożeństwa Siedmiu Boleści Matki Bożej.

Po dojściu do sanktuarium w Świętej Wodzie, pątniczki modląc się przed wizerunkiem Matki Bożej Bolesnej ofiarowują swoje intencje.

Pielgrzymkę zwieńczyła uroczysta Eucharystia o godz.18.00. Po Mszy św. uczestniczki pielgrzymki wzięły udział w nabożeństwie zwanym „Dróżkami Maryi”.

Kobiety, matki i dziewczęta pielgrzymują do Świętej Wody od piętnastu lat. Pielgrzymka ta zrodziła się z inicjatywy Abp. Stanisława Szymeckiego. Pierwsza pielgrzymka przybyła tam w maju 2000 r. z racji jubileuszu dekanatu Białystok-Śródmieście. Podczas Pielgrzymki w 2003 r. przy Sanktuarium Matki Bożej poświecono Kapliczki Siedmiu Boleści. Rok później, przy V Boleści postawiono Krzyż Matki i Dziecka.

Teresa Margańska