Aktualności

Film dukumentalny o ks. Michale Sopoćce

| dodał:

W każdy pierwszy czwartek miesiąca o godz. 15.00 możena obejrzeć film pt. "Ks. Michał Sopoćko i jego Miasto Miłosierdzia"

Na rozpoczęcie w Archidiecezji Białostockiej Jubileuszowego Roku Miłosierdzia powstał film dokumentalny pt. Ks. Michał Sopoćko i jego Miasto Miłosierdzia. Premiera filmu odbyła się 11 grudnia 2015 r. w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym przy ul. Kościelnej 1A w Białymstoku.

Film o bł. Michale Sopoćko przedstawia jego życie i działalność w Białymstoku oraz ukazuje początki kultu Miłosierdzia Bożego.

Janusz Blank, realizator filmu tłumaczy, że film ma tylko 36 minut, ale nagrane zostało ponad 10 godzin materiału. „Zajęło nam to blisko 50 godzin zdjęciowych. Bardzo cenne są wykorzystane w filmie materiały archiwalne z Wilna i z Białegostoku” – wyjaśnia. Jednym z występujących w filmie jest po raz ostatni uwieczniony na ekranie ks. inf. Stanisław Strzelecki, biograf ks. Sopoćki.

„Dla mnie to była lekcja pokory i ogromne wyzwanie. Musiałem sięgnąć do biografii Błogosławionego napisanej przez bp. Henryka Ciereszkę. Wówczas wszystko zrozumiałem i zyskałem spokój. Ksiądz Michał pokazał mi drogę, którą mam iść, gdyż udźwignąć ciężar tak wielkiej postaci w filmie jest niezmiernie trudno” – mówi współtwórca filmu, znany białostocki dokumentalista, Eugeniusz Szpakowski.

Autor kilkudziesięciu filmów dokumentalnych stwierdził, że do każdego filmu podchodzi w ten sam sposób: najpierw musi pokochać postać. Jak mówi, dopiero po lekturze biografii mógł powiedzieć, że „kocha tę postać” i zdecydował się podejść do realizacji filmu. „W przypadku ks. Sopoćki, nieustanne odkrywanie jego postaci daje mi ogromną radość” – dodaje.

Film Ks. Michał Sopoćko i jego Miasto Miłosierdzia można obejrzeć w każdy pierwszy czwartek miesiąca o godz. 15.00 w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym przy ul. Kościelnej 1A oraz na zgłoszenia dla grup zorganizowanych.
Film jest dostępny również w wersji z napisami w języku angielskim.

Kontakt: cwk.archibial.pl
e-mail: cwk@archibial.pl
tel. 85 665 24 95