Aktualności

FRANCISZEK KARPIŃSKI - DUMA BIAŁEGOSTOKU

| dodał:

Serdecznie zapraszamy na koncert Leszka Długosza z krakowskiej „Piwnicy pod Baranami” złożony z pieśni i psalmów Franciszka Karpińskiego pt. Panie, kto mieszkać w domu Twoim będzie...

Odbędzie się on 9 grudnia o godzinie 17.30 w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej przy ulicy Kościelnej 1A, w ramach ostatniego z cyklu trzech spotkań pod wspólną nazwą: „FRANCISZEK KARPIŃSKI – DUMA BIAŁEGOSTOKU”. Koncert poprzedzi prelekcja na temat życia i twórczości Franciszka Karpińskiego, którą wygłosi Waldemar Smaszcz.

WSTĘP WOLNY

Leszek Długosz – pieśniarz, kompozytor, aktor, pianista, felietonista, jeden z najbardziej znanych polskich śpiewających poetów. Zadebiutował w roku 1964 w teatrzyku piosenki Hefajstos. W 1965 r. związał się z krakowskim kabaretem „Piwnica pod Baranami” – do dziś uważany za jej jedną z bardziej twórczych i znaczących postaci. Z „Piwnicą” rozstał się w roku 1978 i od tego czasu występuje przeważnie samodzielnie. Autor kilkunastu tomików poetyckich, płyt autorskich, wielu programów radiowych i telewizyjnych (m.in. „Literatura według Długosza”, „Przyjemności Niedzieli...”) oraz licznych publikacji prasowych. Z recitalami i programami poetycko-muzycznymi koncertuje od wielu lat w kraju i za granicą. Założyciel i animator krakowskiego klubu poetyckiego „Rynna poetycka”. W tygodniku „WSieci” prowadzi autorską rubrykę z wierszami. Człowiek i artysta niezależny i niestowarzyszony, nieunikający jednak jasnych deklaracji etycznych i określonych preferencji estetycznych. Mistrz Mowy Polskiej Vox Populi 2007, wieloletni współpracownik „Arcanów”. W 2016 r. otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

Zadanie dofinansowane ze środków z budżetu Miasta Białegostoku